D.U.K.

Ko reikia sėkmingam Help-Portrait renginiui?

Jei esate naujokas Help-Portrait projekte, net idėja dalyvauti ar tapti dalyvaujančios grupės lyderiu gali atrodyti kaip neįmanoma misija. Nusiraminkite, štai sąrašas, ko Jums reikėtų Jūsų pirmajam Help-Portrait renginiui.

Minimaliai Jums reikia:

 1. Fotoaparato.
 2. Galimybės kokybiškai atspausdinti nuotraukas (online, fotolaboratorija ar pan.).
 3. Žmonių, kuriuos fotografuosite.

Nusiraminote? 🙂 O štai kaip gali atrodyti maksimalus planas:

 1. Patalpos.
 2. Fotoaparatas.
 3. Studijos įranga (lempos, skėčiai ir pan.).
 4. Fonas (popierius, medžiaga etc.).
 5. Makiažo ir šukuosenų specialistai.
 6. Maistas ir gėrimai (užkandžiai, sausainiai, kava, arbata ir pan.).
 7. Rūbai, kuriuos reikalui esant, galėtumėte atiduoti/paaukoti fotografuojamiems žmonėms.
 8. Spausdintuvas, rašalai ir fotopopierius, kad galėtumėte kiekvienam fotografuojamam žmogui ar šeimai atspausdinti 21×15 cm nuotrauką.
 9. Rėmeliai.
 10. Sutikimo fotografuotis formos (jas galite parsisiųsti iš čia).
 11. Help-Portrait projekto informacija, kurią galite išsiųsti vietiniams žurnalistams.
 12. „Backstage“ fotografas, kuris fiksuos Help-Portrait renginio eigą.
 13. Savanoriai pagalbininkai.
 14. Ir…. DAUG žmonių, kuriuos fotografuosite 🙂

Paskutinio punkto įgyvendinimui skirkite daug dėmesio. Žmonių, kuriuos fotografuosite galite ieškoti įvairiais būdais. Štai keli iš jų.

 • Kreipkitės į vietinę socialinę tarnybą, jie su malonumu Jums pagelbės.
 • Susisiekite su labdaringomis organizacijomis (Caritas, Maltos ordinas, Maisto bankas ir pan.).
 • Kreipkitės į dienos centrus, nakvynės namus, moterų/vyrų paramos grupes.

Kviečiant žmones į Help-Portrait renginį labai svarbus jau užmegztas pasitikėjimas, todėl paprašykite, kad organizacijų atstovai papasakotų jiems apie projektą ir pakviestų dalyvauti. Socialiniai darbuotojai žino, kaip bendrauti su žmonėmis, kuriems Jūs norite padovanoti nuotrauką. Taip sutaupysite daug laiko ir energijos.

Prisiminkite svarbų dalyką: užtenka rasti VIENĄ žmogų, nufotografuoti jį ir padovanoti nuotrauką jam. Tikrai, to gana. O visa kita, kaip sakoma, yra “gėlytės ant torto” 🙂

Kaip prisijungti? Nuo ko pradėti?

Jei norite dalyvauti Help-Portrait projekte, štai nuo ko Jums reikėtų pradėti:

Prisijunkite prie Help-Portrait bendruomenės Lietuvoje.

Tai galite padaryti šiose svetainėse:

Arba rašykite bet kuriuo el. paštu:

Suformuokite komandą arba prisijunkite prie esamos.

Atidžiai peržiūrėkite informaciją, galbūt Help-Portrait JAU vyksta Jūsų mieste ir belieka tik prisijungti.
Jei neradote, pradėkite organizuoti Help-Portrait projektą savo mieste!
Pakalbinkite draugus, pažįstamus. Pažadame, tikrai atsiras norinčių prisijungti.
Prisiminkite: nebūna per vėlu pradėti organizavimo darbus.

Iš ko susideda Help-Portrait komanda?

Help-Portrait komanda susideda iš: fotografo (-ės), asistento (-ės), retušuotojo (-os), visažistės (-o), plaukų stilistės (-o) ir savanorių, kurie rėmina nuotraukas, pasitinka žmones, palydi juos į reikiamą vietą, užrašo istorijas, užsiima su vaikais, bendrauja ir pan.

Kas toliau?

Renginio organizavimo eiga maždaug tokia:

 1. Suformuojame komandą.
 2. Ieškome tinkamų patalpų. Tai gali būti fotostudija, salė, didelis kabinetas ar panašiai. Drąsiai kreipkitės į bendruomenės namus, savivaldybę ar mieste esančią fotostudiją, papasakokite apie projektą ir tikrai rasite tinkamą vietą Help-Portrait renginiui.
 3. Pasirūpiname reikalingais baldais: stalais, kėdėmis, kur dirbti komandai, kur susėsti žmonėms, kol laukia fotografuotis ir atsiimti nuotraukų.
 4. Pasirūpiname reikalinga įranga.
 5. Ieškome žmonių, kuriuos norime nudžiuginti, padovanodami jų portretus. Bendraujame su soc. darbuotojais savivaldybėse, darželiuose, mokyklose, su Caritas, Maltos ordino ir panašių organizacijų atstovais, vaikų dienos centrais ir t.t.
 6. Sudarome žmonių sąrašus. Realiai įvertinkite, kiek žmonių šią dieną galėsite priimti. Nepamirškite, kad moterims/merginoms bus daromas makiažas ir šukuosena. Įvertinkite laukimo laiką. Čia galioja taisyklė: “Geriau mažiau, bet geriau”. Tuomet arba soc. darbuotojai skambina ir tariasi konkretų atvykimo laiką ir sąlygas (ar reikia atvežti, ar atvyks patys). Arba savanoris iš komandos atlieka šį darbą.
 7. Pasirūpiname vaikų ir suaugusiųjų užimtumu. Žmonėms teks laukti, kol jų nuotraukos bus retušuotos, atspausdintos ir įrėmintos. Tad pasirūpinkite jų užimtumu: galbūt Jūs ar draugai turi žurnalų, kuriuos galima paskaitinėti; vaikams parūpinkite knygučių spalvoti, piešimo priemonių, muilo burbulų, balionų; pagalvokite apie vaišes – sausainukus, sumuštinius, kavą, arbatą ir gaivius gėrimus.

Neišsigąskite, viskas daug paprasčiau, nei atrodo!

Ką daryti, jei esu vienas?

Daugelis klausia, ar įmanoma šiame projekte dalyvauti vienam? Atsakome: tikrai taip.

Ne renginio dydyje ir sudėtingume yra esmė, o tai, kad Jūs TAI padarysite. Nereikia didelių patalpų, didelių fotostudijų, brangios įrangos ir visų kitų dalykų. Įgyvendinti šią idėją galima ir paprasčiausiu būdu. Žinote, kad jūsų kaimynas negali sau leisti profesionalių fotografo paslaugų? Nueikite šią dieną pas jį, padarykite jo portretą, atspausdinkite, įrėminkite ir padovanokite. Paprasta?

Štai dar kelios idėjos, kur ir kaip galite ieškoti žmonių, kuriuos nudžiugintumėte nemokamu portretu:

 • Užeikite į vietinę ligoninę. Čia tikriausiai yra vaikų skyrius, kur galėtumėte praleisti dieną, fotografuodamas vaikus. Nufotografavęs greitai nubėgtumėte iki artimiausios fotolaboratorijos ir pagamintumėte nuotraukas.
 • Paskambinkite į vietinį soc. skyrių. Papasakokite Help-Portrait idėją ir paklauskite, galbūt darbuotojai žino ir gali pakviesti reikiamus žmones nusifotografuoti. Pasitarkite, kur tai galėtumėte padaryti. Paprastai vietos savivaldybė maloniai suteikia salę ar didesnį kabinetą.
 • Parašykite mums. Kartu sugalvosime, kaip sukurti šventę 🙂

 

Kaip suburti ir suformuoti komandą?

Jei organizuojate Help-Portrait pirmą kartą, galite susidurti su šiokiais tokiais sunkumais.
Lengviausia dalis bus surasti savanorius, o sunkiausia – juos suburti, sukurti pasitikėjimo ir atsakomybės ratą, kuriame kiekvienas žinos savo pareigas ir jaus atsakomybę. Turite užtikrinti, kad suburtos komandos nariai gali Jumis pasitikėti ir Jūs taip pat galite pasitikėti jais.

Bet apie tai kiek vėliau. Pirmiausia keli svarbūs momentai.

1. Suraskite savanorius.

Tą padaryti yra gerokai paprasčiau, nei galvojate. Pasitelkite šiuolaikines informacijos sklaidos priemones, tokias kaip Facebook, Twitter, Flickr ar pan. Tiesiog parašykite, kad ieškote savanorių šiam projektui, dalinkitės su draugais, pasakokite visiems pažįstamiems ir nustebsite, kokiu greičiu galima surasti žmones, kurie nori prisidėti prie Help-Portrait projekto!


2. Suformuokite komandą.

Kai surasite žmones, kurie nori prisijungti prie Help-Portrait projekto, turite suformuoti komandą. Nepamirškite, iš ko turi susidaryti Help-Portrait komanda: fotografas, jo asistentas, retušuotojas, visažistas, plaukų stilistas ir savanoriai. Taip pat turite turėti komandos lyderį, kuriuo nariai galės pasitikėti ir kuris sugebės valdyti situaciją bei spręsti iškilusius sunkumus.

Suplanuokite komandos susitikimą.

Didelis pliusas šiuolaikiniams socialiniams tinklams, tokiems kaip Facebook, kurio dėka tą galima padaryti labai paprastai: sukurkite uždarą grupę, pakvieskite narius ir bendraukite, tarkitės. Įsitikinsite, kad tai greičiausias būdas pasiekti visus komandos narius! Jei nesinaudojate socialiniais tinklapiais, tuomet teks dirbti „senuoju būdu“ – skambinti kiekvienam arba parašyti el. laišką. Būtinai susitikite su visais, norinčiais prisijungti prie projekto “gyvai” pabendrauti.

Susitikime pasiskirstykite pareigas, kas už ką bus atsakingas.

Jei savo mieste planuojate kelis Help-Portrait renginius, kiekvienas iš jų turi turėti atskirą komandą ir jos lyderį. Taip išvengsite painiavos, nesusikalbėjimų ir organizacinių nesklandumų.

Užveskite komandos narių sąrašą.

Kiekvienas ar komandos lyderis tegul įrašo narių vardus, pavardes, kontaktinę informaciją ir pareigas.

Kokios gali būti savanorių pareigos, galite paskaityti ČIA

Užveskite reikalingų daiktų sąrašą.

Patikėkite, jo tikrai reikia 🙂 Bus daug lengviau pasirūpinti stalu ir kėde retušuotojui laiku, o ne renginio dieną. Apgalvokite visus tai dienai būtinus daiktus, priemones.

O štai sudėtingiausia dalis.

Sukurkite pasitikėjimo ratą.

Sunku patikėti, tačiau nepakanka tik suburti komandą. Privalėsite pasitelkti visas savo stipriąsias savybes, aktyviai dalyvauti bei įrodyti visiškai nepažįstamiems žmonėms, kad Jumis galima pasitikėti. Turėsite dalintis savo energija, valdyti situaciją ir žinoti atsakymus į visus klausimus apie Help-Portrait projektą 🙂
Paprasčiau, jei komandoje yra draugų ar gerų pažįstamų – tai geras startas tvirtai ir pastoviai komandai. Skirkite daug dėmesio naujokams, kurie apie Help-Portrait projektą sužinojo ką tik.

Pasakokite, klausinėkite, atsakinėkite, gilinkitės. Bendraukite kuo daugiau.

Ir dar vienas dalykas.

Kad ir kaip kruopščiai viską suplanuosite, nebūsite apdraustas nuo to, kad kažkuris vienas ar keli savanoriai gali nepasirodyti renginio dieną… Numatykite ir tai – iš anksto apgalvokite, kuo ir kaip galėsite tokius žmones pakeisti.

Noriu būti Help-Portrait savanoriu!

Taigi taigi. O ką daryti, jei nemokate fotografuoti, bet esate sužavėtas Help-Portrait projektu ir norite jame dalyvauti?

Jei tai apie Jus, sveikiname, Jūs esate vienas iš daugelio, kurie nori tapti Help-Portrait savanoriais!

Greičiausias būdas įsijungti į projektą, tai prisijungti prie Help-Portrait Lietuva grupės. Tą galite padaryti čia: https://www.facebook.com/groups/302278416578501/

Paieškokite tarp dokumentų bylos, pavadinimu „Kas yra kas?“ (matomas tik prisijungus prie grupės) arba tiesiog Jūsų miesto pavadinimo.

Parašykite arba paskambinkite grupės organizatoriui ir pasitarkite, kuo galėtumėte prisidėti.

Jei savo miesto grupės neradote, tačiau norite prisidėti kitame mieste, sukurkite savo grupę 🙂

Kokios gali būti Help-Portrait savanorių pareigos?

Savanorių pareigos gali būti:

 1. Žmonių sutikimas, registracija, užimtumas.
 2. Plaukų stilistai, kirpėjai (kirpėjai, kirpėjų mokyklų paskutinių kursų studentai).
 3. Makiažo specialistai (visažistai, visažistų mokyklų ar kursų baigiamųjų metų studentai).
 4. Renginio organizatoriai/administratoriai (žmogus, kuris sujungs viską į visumą ir sudėlios visus taškus ant „i“!)
 5. Nuotraukų retušuotojas (turintis savo PC su reiklaingomis programomis).
 6. Nuotraukų spausdintojas, rėmintojas, CD įrašinėtojas.
 7. Atsakingas už muziką – žmogus, kuris turėtų norą šią dieną „didžėjauti“ su savo aparatūra.
 8. Atsakingi už maistą – prižiūrėti, kad visi dalyvaujantys būtų pavaišinti ir lėkštės visada būtų pilnos.
 9. Vaikai ir paaugliai – kurie linksmina ir žaidžia su atėjusių fotografuotis žmonių vaikais.
 10. Atsakingi už studijos, salės papuošimą Kalėdine tema, ar tiesiog šventiškai.
 11. Marketingas – reikia skrajučių? Ieškote rėmėjų? Rašote padėkos laiškus po renginio? Viską sakote jiems.
 12. Organizuoti ir prižiūrėti informaciją apie Help-Portrait projektą socialiniuose tinklapiuose, tokiuose kaip Facebook, Twitter, Tumblr ar kt.
 13. „Voverytės“ – visiems dalykams, kurie renginio dieną būna iškritę iš organizatorių galvos.

Dar vienas svarbus savanorių darbas – surasti rėmėjus:

–          Nuotraukų spausdinimui.

–          Rėmeliams.

–          Reklaminiams tentams, plakatams, skrajutėms (jei tokių reikia).

–          Maistui.

 

Ką daryti, jei noriu, kad mane nufotografuotų?

Vis dažniau sulaukiame elektroninių laiškų ir skambučių iš žmonių, kurie nori gauti savo portretą dovanų. Labai džiaugiamės, nes tai reiškia, jog Help-Portrait projekto idėja plečiasi vis labiau ir toliau.

 Visa Help-Portrait Lietuva didžiulė komanda stengiasi, kad visi fotografai šią dieną būtų pilnai užimti. Tai yra pagrindinis tikslas – užtikrinti, kad kiekvienas fotografas, kuris dalyvauja projekte, rastų sau vietą ir jaustųsi pasiruošęs džiuginti žmones savo profesionaliu darbu.

Esame tam, kad įkvėptume, motyvuotume ir padėtume tiems, kurie nori DUOTI.

Kad nesuklaidinti Jūsų, dar kartą pabrėžiame:

 • Help-Portrait – tai ne nemokamos fotosesijos, kurias pastaruoju metu kai kurie fotografai siūlo.
 • Šis projektas skirtas tiems, kurie tikrai negali sau leisti profesionalios fotografijos paslaugų.
 • Gavus elektroninį laišką, skambutį, labai sunku suprasti, ar žmogus yra tinkamas šiam projektui, ar tik ieško nemokamos fotosesijos.

Todėl patys ieškome žmonių, o ne atvirkščiai.

Tačiau norime, kad kiekvienam žmogui ar šeimai, kuri negali sau leisti profesionalios fotografijos paslaugų, būtų suteiktas šansas gauti portretą dovanų. Tad štai ką galite padaryti:

1.  Pažiūrėti https://help-portrait.lt/help-portrait-taskai-lietuvoje/

Čia sužymėti taškai, kur Lietuvoje vyks Help-Portrait renginys. Susiraskite savo miestą ir parašykite organizatoriams.

2. Jei Jūsų miestas nepažymėtas, pabandykite paskaitinėti https://www.facebook.com/HelpPortraitLithuania/ puslapį. Galbūt čia atrasite savo miesto fotografo žinutę, kur ir kada jis fotografuos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *